Wymienniki krzyżowe

Wymienniki krzyżowe

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu ofertę na wymienniki płytowe naszej produkcji, służące do odzysku ciepła z powietrza usuwanego przy zachowaniu około 3% nieszczelności. Powietrze przepływa przez wymiennik w sposób krzyżowy. Strumienie powietrza przepływają pomiędzy płytami - lamelami, które mogą być wykonane z blachy aluminiowej, kwasoodpornej, corten (lub innej po uzgodnieniu z nami).

W wymienniku powietrze nawiewane i wywiewane nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu zachowujemy odpowiednie jego parametry i blisko procentową szczelność. Stopień odzysku ciepła może być regulowany w zależności od rozstawu (od 13 do 32 mm) pomiędzy płytami, tzn. inny rozstaw na powietrzu usuwanym, a inny na nawiewanym (lub równy). Takie rozwiązanie daje możliwości optymalnego doboru wymiennika w zależności od potrzeb.

Powietrze usuwane przepływa przez drugą przstrzeń pomiędzy płytami wymiennika, nagrzewając je. Powietrze świerze odbiera ciepło z tych płyt (odzysk ciepła) i jest nawiewane do pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu wymiennika płytowego znacznemu zmniejszeniu ulega moc nagrzewnicy zapewniającej utrzymanie temperatury nawiewu na odpowiednim poziomie. Wpływa to na znaczne ograniczenie koszów związanych z eksploatacją urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, opartych na wymiennikach płytowych. Wymienniki tego typu mają zastosowanie głównie w przemyśle, ale z powodzeniem znajdują zastosowanie w układach wentylacyjno - klimatyzacyjnych.

Wymienniki płytowe

produkowane są w członach (optymalny wymiar płaszczyzny bocznej członu wymiennika 1060x1060mm. Jednak możemy wykonać każdy inny), które można ze sobą łączyć, tworząc powierzchnie odzysku ciepła o bardzo dużych rozmiarach, sięgających kilku metrów (właściwie nie ma żadnego ograniczenia). Sztywność pakietu zapewnia solidna rama oraz odpowiednio dobrane dystanse montowane w przestrzeniach między płytami (dopuszczalna różnica ciśnień w kanałach nawiewnych i wywiewnych sięga nawet 3000Pa).

Zaletą tego wymiennika jest bardzo prosta, solidna konstrukcja, brak części ruchomych i co za tym idzie, wysoka sztywność, szczelność, niezawodność, cicha praca oraz duża sprawność odzysku ciepła.

Posiadamy duże doświadczenie w produkcji takich wymienników ciepła. Wykonaliśmy między innymi układy do odzysku energii na wymiennikach naszej produkcji dla papierni: "Malta-Decor" (łączna powierzchnia wymiany 2 800 m2) oraz "MTM", "Lamix", i "Welmax", a także dla zakładu "Quin" produkującego kierownice do samochodów Mercedesa, Bentleya i innych prestiżowych marek.

zapytaj o produkt zadzwoń do nas

Copyright © 2023 PROMONT Spółka z o.o.

Design by Graff